Wróg u bram

wrogubram1

W przypadku tego filmu II wojna światowa to tylko tło wydarzeń. Tutaj reżyser skupił się na pojedynku dwóch żołnierzy przeciwnych sobie armii – rosyjskiej oraz niemieckiej. Wróg u bram – to wojna pomiędzy znakomitym snajperem Zajcewem a nieustępującym mu w niczym niemieckim strzelcem Königiem.

W historii kinematografii pojawiło się już mnóstwo filmów, których głównym tematem był największy na świecie konflikt zbrojny, jakim była II wojna światowa. Dzięki temu mogliśmy być świadkami najważniejszych w dziejach bitew, które zdarzyły się naprawdę, mogliśmy niemal w nich uczestniczyć patrząc, jak dzielni żołnierze oddają życie za swój kraj. „Wróg u bram” nie skupia się jednak na wojnie samej w sobie, ale traktuje wydarzenia wojenne bardziej jako tło dla opowieści o dwóch znakomitych strzelcach, których talentu mógłby pozazdrościć im niejeden snajper.

Rzecz dzieje się pod Stalingradem w roku 1942. Wśród rosyjskich żołnierzy nie brakuje odwagi, męstwa, siły fizycznej i psychicznej, ale spośród nich wyróżnia się tak naprawdę tylko jeden żołnierz, którego rozsławiają wyczyny snajperskie. Tego, co potrafi on wykonać za pomocą broni nie potrafi nikt inny. Sokoli wzrok, koncentracja i stoicki spokój przed oddaniem strzału to wszystko, co pomaga Zajcewowi osiągać kolejne strzeleckie sukcesy. Jego sława szybko dociera więc do niemieckiego strzelca – majora Königa, który rzuca Rosjaninowi rękawicę wyzywając go na strzelecki pojedynek. Dla Zajcewa to oczywiście żaden problem, gdyż jest on pewny swoich umiejętności. Okazuje się jednak, że Niemiec również został obdarzony strzeleckim talentem i że pojedynek wcale nie będzie taki prosty, jak mogło wydawać się na początku. Kto wygra? Kto okaże się lepszym strzelcem i psychicznie zdominuje rywala? Zostańmy świadkami pojedynku dwóch niedoścignionych snajperskich talentów, dla których tłem staje się bitwa pod Stalingradem.

To nie kto inny, jak Jean-Jacques Annaud postanowił wyreżyserować tak nietuzinkową historię, jaką jest „Wróg u bram”. Jest to film w gwiazdorskiej obsadzie – w rolę Zajcewa wcielił się Jude Law, natomiast Niemca Königa zagrał Ed Harris. Oprócz tego na ekranie podziwiać można również grę Rachel Weisz czy Josepha Fiennesa. Produkcja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w roku 2001 i od tamtej pory zagościła w sercach milionów widzów na całym świecie głównie dlatego, że znacznie różni się od wielu innych filmów o tematyce wojennej.

Trailer Wróg u bram

Google+

Najczęśiej czytane

  • Złoto pustyni
  • Wojna w Iraku – zamieszki, niebezpieczeństwo i zaglądająca na każdym kroku w oczy śmierć. Mimo zagrożenia
  • Ziemia niczyja / Ničija Zemlja
  • Często przekornie modlimy się do Boga, by uchronił nas od przyjaciół, bo z wrogami poradzimy sobie sami. Czy
  • Wróg u bram
  • W przypadku tego filmu II wojna światowa to tylko tło wydarzeń. Tutaj reżyser skupił się na pojedynku dwóch
  • W ciemności
  • Nikt z nas nie jest święty. Wszyscy mamy coś na sumieniu. Leopold Socha, w którego w filmie „W ciemności”
  • Szeregowiec Ryan
  • Podobno film, by nie zanudzić widza, powinien trwać średnio 90 minut, w porywach do 2 godzin. Często mówi się
Top 10 filmów wojennych