Kamienie na szaniec

kamienienaszaniec1

Historia znana nam wszystkim głównie z kart książki Aleksandra Kamińskiego. Ten film to ekranizacja wspomnianej powieści. Opowiada o losach Zośki, Alka i Rudego. Jednak z nieco innej perspektywy – perspektywy reżysera Roberta Glińskiego.

Co w dzisiejszych czasach robią nastolatkowie? Zdecydowana większość z nich gra w gry komputerowe wtedy, kiedy tylko ma na to czas. Niektórzy grają z przyjaciółmi w piłkę, bo jednak wolą rozrywkę na świeżym powietrzu. Inni natomiast pilnie się uczą wierząc, że to pomoże im w przyszłości osiągnąć sukces i zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom. Niestety, życie trzech młodych chłopców wyglądało zupełnie inaczej, gdy spokojną egzystencję, pogoń za swoimi ideałami, szaleństwa i błędy młodości oraz ambitne plany na przyszłość w jednym momencie przerywa im wybuch wojny we wrześniu 1939 roku. Mimo swego młodego wieku, niedoświadczenia i kompletnej bezradności chłopcy – Zośka, Alek i Rudy – nie uciekli jednak w bezpieczne miejsce, by tę wojnę przeczekać. Chcieli kontynuować pogoń za swoimi ideałami, które w ciągu tych kilkunastu lat życia zdążyły się w nich ukształtować. Ideą, która przyświecała ich działaniom stała się więc zawzięta walka o wolność Ojczyzny. Ci młodzi chłopcy okazali się odważniejsi, aniżeli niejedni dorośli, których wojna pokonała psychicznie już na samym początku sprawiając, że wyrzekli się Ojczyzny i poddali wrogowi. Ale nie Alek, nie Zośka i nie Rudy – oni ukształtowani byli harcerskim hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a więc jedyne, co im w tej sytuacji pozostało to bronić się do upadłego. Codziennie ryzykowali życiem, by udowodnić wrogowi, że Polacy tak łatwo się nie poddają, jak również by zmobilizować do takiej samej walki swoich rodaków. Ze strachem w oczach knuli intrygi i utrudniali militarne działania Niemcom. Walczyli ofiarnie aż do samej śmierci.

Kamienie na szaniec – znamy wszyscy, ale na pewno nie wszyscy znamy ją z tej strony. Dzięki ekranizacji powieści możemy stać się świadkami losów tych trzech mężnych chłopców, dla których największą miłością była miłość do Ojczyzny. Film miał premierę w 2014 roku, dokładnie w marcu, a zatem jest to stosunkowa nowość. Z pewnością jednak nie będzie to chwilowy hit, jak to często bywa z tego typu produkcjami. Ta historia zasługuje na coś więcej, niż tylko jednokrotne go obejrzenie i poświęcenie na to dwóch godzin. Ta historia zasługuje na refleksję, na głębokie rozważania i przede wszystkim na hołd złożony w duszy tym młodym niewinnym chłopcom, którzy zaciekle walczyli o nasz kraj.

Trailer Kamienie na szaniec

Google+

Najczęśiej czytane

  • Złoto pustyni
  • Wojna w Iraku – zamieszki, niebezpieczeństwo i zaglądająca na każdym kroku w oczy śmierć. Mimo zagrożenia
  • Ziemia niczyja / Ničija Zemlja
  • Często przekornie modlimy się do Boga, by uchronił nas od przyjaciół, bo z wrogami poradzimy sobie sami. Czy
  • Wróg u bram
  • W przypadku tego filmu II wojna światowa to tylko tło wydarzeń. Tutaj reżyser skupił się na pojedynku dwóch
  • W ciemności
  • Nikt z nas nie jest święty. Wszyscy mamy coś na sumieniu. Leopold Socha, w którego w filmie „W ciemności”
  • Szeregowiec Ryan
  • Podobno film, by nie zanudzić widza, powinien trwać średnio 90 minut, w porywach do 2 godzin. Często mówi się
Top 10 filmów wojennych