Jarhead / Żołnierz piechoty morskiej

jarhead1

Zwany przez kolegów Swoff, żołnierz piechoty morskiej starając się o pracę w amerykańskiej armii z całą pewnością nie myślał o tak dramatycznych wydarzeniach, w których zmuszony rozkazem weźmie udział. A jednak – nadszedł ten czas, w którym wraz z przyjaciółmi z oddziału zostaje wydelegowany do Iraku. Tam już nie ma zabawy – tam jest prawdziwa wojna i bijące z niej okrucieństwo, to miejsce, w którym co chwilę padają strzały, by trafić w pierś albo ciebie albo wroga.

Swoff, którego bardzo zresztą przekonująco zagrał słynny aktor Jake Gyllenhaal, jest rekrutem piechoty morskiej. W filmie zatytułowanym „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” obserwujemy jego pierwsze kroki w amerykańskiej armii, jego początkową nieporadność, zagubienie i cały proces przystosowywania się do wojskowych realiów. Z czasem pomiędzy bohaterem, a dotąd obcymi mu żołnierzami piechoty morskiej nawiązuje się bliższa relacja, nawet przyjaźnie. Swoff w pełni adaptuje się do wojskowego życia i nawet zaczyna mu się ono podobać – jest dumny z tego, że nosi mundur i cieszy się, że wykonuje pracę, którą kocha. Po pewnym czasie jego miłość gaśnie, a przyczyną tego jest uczestnictwo w prawdziwej wojnie – wojnie w Iraku – oraz obserwowanie jej skutków.

jarhead1

Bohater zostaje wysłany na wojnę w Iraku wraz ze swoimi przyjaciółmi i początkowo jest z tego powodu nawet zadowolony – w końcu po to przez tyle czasu przygotowywał się do takich sytuacji, by wreszcie mógł podjąć prawdziwą walkę z wrogiem. Niestety, życie okrutnie weryfikuje jego spojrzenie na wojenne realia do tego stopnia, iż Swoff zauważa bezsens wojny i tak naprawdę żałuje, że stał się jej częścią. Tu, w Iraku, niebezpieczeństwo na każdym kroku grozi jemu oraz jego towarzyszom broni, a jeśli oni sami nie chcą zginąć, to zmuszeni są pozbawić życia kogoś innego. Z nieba nieustannie leje się żar, brak jest jakiegokolwiek schronienia, bo to pustynia jest teraz domem żołnierzy piechoty morskiej. Dla każdego żołnierza rozkaz to jednak rzecz święta i pomimo przekonania o niesłuszności i wojny i bezsensownych ideach jej przyświecających, żołnierze zmuszeni są walczyć.

Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej – miał swoją premierę nie tak dawno, bo w roku 2006. Jest to więc stosunkowo młody, oczywiście na tle innych wojennych dramatów, film poruszający tak ważny temat w tak umiejętny sposób. Jest to zasługa reżysera Sama Mendesa, ale i aktorów, którzy znakomicie wczuli się w klimat wojny i starali się jak najwierniej odzwierciedlić to, co faktycznie mogli czuć żołnierze uczestniczący w wojnie w Iraku. Aktorami tymi byli między innymi wspomniany już Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx czy też Chris Cooper.

Trailer Jarhead / Żołnierz piechoty morskiej

Google+

Najczęśiej czytane

  • Złoto pustyni
  • Wojna w Iraku – zamieszki, niebezpieczeństwo i zaglądająca na każdym kroku w oczy śmierć. Mimo zagrożenia
  • Ziemia niczyja / Ničija Zemlja
  • Często przekornie modlimy się do Boga, by uchronił nas od przyjaciół, bo z wrogami poradzimy sobie sami. Czy
  • Wróg u bram
  • W przypadku tego filmu II wojna światowa to tylko tło wydarzeń. Tutaj reżyser skupił się na pojedynku dwóch
  • W ciemności
  • Nikt z nas nie jest święty. Wszyscy mamy coś na sumieniu. Leopold Socha, w którego w filmie „W ciemności”
  • Szeregowiec Ryan
  • Podobno film, by nie zanudzić widza, powinien trwać średnio 90 minut, w porywach do 2 godzin. Często mówi się
Top 10 filmów wojennych