Imperium słońca

christian-bale-empire-of-the-sun

Najbardziej boli nas krzywda dzieci – niewinnych istot, które jeszcze nikomu nie zdążyły wyrządzić niczego złego, a już same doświadczyły brutalności tego niesprawiedliwego świata. To właśnie z tego względu „Imperium słońca” jest jednym z bardziej poruszających filmów w historii światowej kinematografii. To głównie dlatego, tak wiele widzów uczestniczyło w opowiadanych w nim wydarzeniach ze łzami w oczach i dlatego też tak wiele widzów do tej produkcji powraca – by doświadczyć emocji, jakich żaden inny film nie jest w stanie im dostarczyć.

W „Imperium słońca” II wojna światowa stanowi tło historii o dwunastoletnim chłopcu, któremu nagle i zupełnie niespodziewanie zostaje odebrana szansa na spokojne, szczęśliwe dzieciństwo. Takie, jakie większość rodziców chce swoim pociechom zapewnić. Jim jest synem brytyjskiego dyplomaty i kocha robić to, co w jego wieku zazwyczaj uwielbiają robić chłopcy – spędzać czas beztrosko, zatracać się w swojej pasji, jaką w jego przypadku stanowiły japońskie samoloty wojskowe. Mały chłopiec nie zdawał sobie jeszcze sprawy z tego, jak okrutnym konfliktem była II wojna światowa, a ta już zdążyła odcisnąć na nim swe piętno. Na początku lat 40, gdy armia japońska zaatakowała Chiny wkraczając do Szanghaju wiele rodzin straciło swoje domy i swoje rodziny. Fatalny zbieg okoliczności sprawił, że i dwunastoletni Jim został oddzielony od rodziców. W jednej chwili stracił wszystko, co stanowiło o jego bezpieczeństwie i stabilności. W ciągu kilku chwil został zupełnie sam, w sercu działań militarnych i był skazany tylko na siebie. To właśnie jego historia, jego zmagania z niesprawiedliwością świata, z okrucieństwem wojny, jego przykre i bolesne doświadczenia spowodowane tą wojną są tematem filmu pod tytułem „Imperium słońca”, który dla wielu z nas jest absolutnym arcydziełem wojennej kinematografii.

Produkcja miała swoją premierę dokładnie w roku 1987, a mimo to nigdy nie została zapomniana. Co więcej, miliony widzów na całym świecie chętnie do niej powracają od nowa przeżywając namiastkę tego, co przeżywał dwunastoletni chłopiec odseparowany podczas wojny od rodziców. Na największe uznanie zasługuje tu oczywiście reżyser Steven Spielberg, ale niemniej do stworzenia tego dzieła przyczynili się znakomicie grający aktorzy, czyli między innymi John Malkovich czy Christian Bale. Nie można pominąć faktu, że film był nominowany do Oscara aż w 10 różnych kategoriach, co jest kolejnym dowodem na jego wybitną realizację.

Trailer Imperium słońca

Google+

Najczęśiej czytane

  • Złoto pustyni
  • Wojna w Iraku – zamieszki, niebezpieczeństwo i zaglądająca na każdym kroku w oczy śmierć. Mimo zagrożenia
  • Ziemia niczyja / Ničija Zemlja
  • Często przekornie modlimy się do Boga, by uchronił nas od przyjaciół, bo z wrogami poradzimy sobie sami. Czy
  • Wróg u bram
  • W przypadku tego filmu II wojna światowa to tylko tło wydarzeń. Tutaj reżyser skupił się na pojedynku dwóch
  • W ciemności
  • Nikt z nas nie jest święty. Wszyscy mamy coś na sumieniu. Leopold Socha, w którego w filmie „W ciemności”
  • Szeregowiec Ryan
  • Podobno film, by nie zanudzić widza, powinien trwać średnio 90 minut, w porywach do 2 godzin. Często mówi się
Top 10 filmów wojennych