Furia / Fury

furia_fury1

Walka to dla niego pokuta za grzechy. Ma własny kodeks moralny, kocha swoich ludzi i nienawidzi wroga. Kto? Dowódca czołgu Furia, który w kwietniu 1945 roku ma wykonać tajną misję za linią frontu.

Zawrotne tempo. Akcja, która wciąga od pierwszej sceny i ani przez chwilę nie pozwala się nudzić. Wreszcie plejada znakomitych aktorów w rolach załogi tytułowego alianckiego czołgu ..Furia” czyli Brad Pitt jako sierżant Don „Wardaddy” Collier, Shia LaBeouf jako celowniczy Boyd „Bible” Swan, Michael Pena jako kierowca Trini „Gordo” Garcia. Jon Bernthal jako ładowniczy Grady „Coon-Ass” Travis i Logan Lerman jako nowy na froncie Norman Ellison. Jeśli macie mocne nerwy, lubicie mroczne, wojenne opowieści i chcecie poznać prawdziwych superbohaterów, którzy nie potrzebują masek, nietoperzych skrzydeł, pajęczego DNA ani ponadludzkich mocy, film Davida Ayera jest właśnie dla Was.

Jego prawdziwy dom
Niemcy, kwiecień 1945 roku Alianckie wojska rozgromiły niemiecką armię w Ardenach. Przeczuwający zbliżający się koniec kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler dawno już – bo w 1943 roku – ogłosił decyzję o rozpoczęciu wojny totalnej. Teraz stają do niej naprawdę wszyscy: mężczyźni, starcy, kobiety i dzieci. Gdzieś na froncie walczy także amerykański czołg, który będzie Wam przypominał „Rudego” z „Czterech pancernych i psa”, tyle że nazwa wymalowana na lufie brzmi dużo groźniej – „Fury”, czyli po polsku „Furia”. Dowodzi nim mężczyzna na pierwszy rzut oka bezwzględny, trzymający swoją załogę bardzo krotko – to wspomniany już „Wardaddy” Nie raz powtarza, że ten czołg jest jego prawdziwym domem, że zabijał Niemców w całej Europie, teraz zaś będzie ich zabijał w ich własnym kraju. Gdy jednak dać mu szansę, udowodni, że ma dużo lepsze serce niż przypuszczaliście. Przekona się o tym Norman – chłopak przeszkolony do pisania na maszynie, który trafia w szeregi 2 Dywizji Piechoty jako pomocnik kierowcy. Ma wrażenie, że to nie miejsce dla niego. Nigdy nikogo nie zabił, Wydaje się niewinny i dobry w bardzo zwyczajny, ludzki sposób Ktoś. kio jot jeszcze prawie dzieckiem, wzrusza na tle zaprawionych w boju twardzieli.

Historia to przemoc
Nowy buntuje się przeciwko panującej wszędzie wokół śmierci, nie rozumie, że – jak mówi dowódca, historia to przemoc. Do czasu jednak. „Wardaddy” otrzymuje zadanie specjalne. Razem z chłopakami musi wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoło znacznie potężniejszym siłom wroga – w tym słynnym, niszczycielskim Tygrysom. Gdy więc wyruszymy razem z „Furii w drogę do . zatracenia (bo trudno ich jazdę przez przypominające piekło z najstraszliwszego horroru Niemcy nazwać inaczej), w Normanie zajdzie przemiana. Zwróćcie uwagę na scenę, w której odmawia wykonania wyroku na wrogu i na to, w jak przewrotny sposób „Wardaddy” sprawi, że jednak się ugnie. Tych kilka filmowych chwil to majstersztyk. Będzie ich zresztą w ciągu dwóch godzin i siedemnastu minut znacznie więcej. Na przykład wątek romantyczny, z udziałem pięknej Alicii von Rittberg w roli Emmy. Choć na ekranie trwa zaledwie kilka minut, na długo pozostanie Wam w pamięci. Norman pozna Niemkę, która stanie się miłością jego życia. Nie spodoba się to „Coon-Assowi”, za to „Wardaddy” wtedy właśnie po raz pierwszy pokaże, że jest dużo bardziej ludzki niż sądziliśmy.

Inne spojrzenie na koniec
Oddajmy jeszcze głos twórcom tego niezwykłego dramatu: „Furia” nie jest typem kina wojennego, do jakiego przywykli Wasi dziadkowie – mówi producent Bill Block.
- Nie sądzę, by jakikolwiek inny film pokazywał tak dosadnie namacalną grozę tamtych lat. Wojna dobiega końca, nazistowskie imperium jest już tylko kolosem na glinianych nogach. To zupełnie inna perspektywa niż większość filmów wojennych, w których celebruje się zwycięskie kampanie na kontynencie europejskim, inwazję D-Day czy Bitwę w Ardenach. My opowiadamy o okresie, kiedy nazistowskie wojska wydawały z siebie ostatnie tchnienie, a armia amerykańska ledwo zipała po kilku latach nieustannej walki. Żołnierze byli wykończeni. Walczyli do upadłego. Musieli trzymać się razem, bo inaczej nie dotrwaliby do końca – mówi reżyser David Ayer. Zachęcamy Was do uczestniczenia w najniebezpieczniejszej misji „Furii”, Wielkie brawa dla Brada Pitta i Lugana Lermana. Nie oderwiecie od nich oczu. Warto!

Trailer Furia / Fury

Google+

Najczęśiej czytane

  • Złoto pustyni
  • Wojna w Iraku – zamieszki, niebezpieczeństwo i zaglądająca na każdym kroku w oczy śmierć. Mimo zagrożenia
  • Ziemia niczyja / Ničija Zemlja
  • Często przekornie modlimy się do Boga, by uchronił nas od przyjaciół, bo z wrogami poradzimy sobie sami. Czy
  • Wróg u bram
  • W przypadku tego filmu II wojna światowa to tylko tło wydarzeń. Tutaj reżyser skupił się na pojedynku dwóch
  • W ciemności
  • Nikt z nas nie jest święty. Wszyscy mamy coś na sumieniu. Leopold Socha, w którego w filmie „W ciemności”
  • Szeregowiec Ryan
  • Podobno film, by nie zanudzić widza, powinien trwać średnio 90 minut, w porywach do 2 godzin. Często mówi się
Top 10 filmów wojennych